Rozhodcovský súd

Čo je to rozhodcovské konanie (arbitráž)?

Rozhodcovské konanie (arbitráž) je zákonom uznávaný inštrument riešenia sporov s dlhoročnou tradíciou u nás i v zahraničí, kde je jedným z najvyhľadávanejších foriem riešenia sporov. Tento typ riešenia sporov bol pôvodne určený pre podnikateľské subjekty (hlavne z rôznych štátov), vďaka jeho flexibilite a výhodám si rýchlo našiel cestu tiež k fyzickým osobám v postavení najmä spotrebiteľov, zamestnancov, obchodných firiem. Zmyslom rozhodcovského konania je rýchle postúpenie riešenia sporu, ktorý nastal alebo v budúcnosti môže nastať, pred tretiu stranu, ktorá vo veci vydá záväzné a vykonateľné rozhodnutie.

Uprednostnenie rozhodcu, skupiny rozhodcov či stáleho rozhodcovského súdu pred súdnym orgánom je zaujímavé najmä vtedy, keď sa konanie pred súdom javí ako príliš nákladné, zdĺhavé.

Rozhodcovský verdikt  vydaný v takomto konaní je exekučným titulom – nie je proti nemu prípustné odvolanie a je možné sa s ním obrátiť priamo na exekútora.

Hlavnými výhodami sú predovšetkým jeho rýchlosť (Váš spor môže byť “rozsúdený” už v priebehu niekoľkých týždňov) a  tkatiež aj cenová dostupnosť.

Rozhodcovský verdikt má rovnaké účinky ako rozsudok,  jednou z najzásadnejších výhod je tiež záväznosť a vykonateľnosť.

Rozhodcovský súd je jedna z ďalších možností ako rýchlo vyriešiť Vaše spory. Medzi najčastejšie riešené spory patrí oblasť obchodno-právnych sporov.

Najvhodnejšou variantov je zapracovanie rozhodcovskej doložky do zmlúv. V prípade Vášho záujmu nás môžete kontaktovať a všetky potrebné informácie Vám zašleme.

Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. x